şerit led, LED panel tesisatında dikkat!

Günümüzde Asa Aydınlatma şerit LED Tekniği bütün dünyada daha önce olduğundan çok daha hızlı gelişiyor.

Şerit LED sistemler tesisat kolaylığı, uzun ömürlü, yüksek verimli ve kontrol edilebilir olmaları ,cıva içermemeleri, çok fazla renk olanağı sunmaları, esnek çözüm olanakları sunmaları gibi nedenlerle aydınlatmanın hemen her alanında tercih edilmekte ve pazar payını sürekli olarak büyütmektedir. Enerji tüketimi açısından bakıldığında da, son yıllardaki en önemli gelişmeyi şerit LED tabanlı aydınlatma temsil etmektedir.

LED (Light Emitting Diode) ‘ışık saçan diyot’ anlamına gelir. Çok sayıda diyotun seri paralel guruplar halinde birleştirilmesiyle oluşturulan, yüksek ışık veren şerit LED Asa Aydınlatma sistemleri her geçen gün daha yaygın biçimde kullanılmaktadır. Birkaç tipte üretilen şerit LED ‘ler birleştirilerek veya tek tek kullanılarak çok canlı ve parlak renklere sahip Asa Aydınlatma elemanları üretilmektedir. Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, yeşil2, mavi ve beyaz renklerde üretildikleri gibi, her şerit LED chip iki (bi color) renkli veya üç renkli (RGB) olarak da üretilebilirler.

Cadde, sokak, park, karayolları ve yerleşim yerlerdeki şerit LED aydınlatmalarda genellikle metal halide ve cıva buharlı armatürler ve projektörler kullanılmaktadır. Şerit LED’li dış aydınlatmayla yaklaşık %75’lere varan elektrik enerjisi tasarrufu kısa bir sürede şerit LED sisteminin yatırım masraflarını karşılayacaktır. 50.000 saate ulaşan uzun kullanım ömürleri, düşük enerji tüketimi, azaltılmış CO2 salınımı, düşük bakım maliyetleri ve açısı ayarlanabilir beyaz ışık vermeleri panel LED sistemlerini dış aydınlatmalarda da kullanımı hızlı bir şekilde yaygınlaştırmıştır.

Bunun en temel nedeni sağladığı yüksek verimin yanında, tasarruflu ve dalga boylarının ayarlanabilir olmasıdır. Yapılan araştırmalara göre şerit LED’lerin aydınlatma uygulamalarında en az % 50 oranında bir tasarruf sağlamaktadırlar. Ayrıca yapılarını sağlamlığı, daha az yer kaplamaları, düşük ısı vermeleri ve yönlü ışık sağlama gibi avantajlarına sahip olmaları nedeniyle şerit LED’lerin gelecek vaat eden bir teknoloji haline gelmeleri kaçınılmazdır.

Son olarak LED aydınlatma kullanarak elde edeceğiniz avantajlarla ilgili bir fikir sahibi olmanıza yardımcı olmak için 1 yıllık kullanım süresi içinde 25W’lık bir LED lamba ile 25W’lık bir akkor lamba kıyaslandığında:

– %80 oranında 4.34TL gibi bir kazanç edersiniz,

– Toplam CO2 salımına engel olabilirsiniz.

Dünyada enerji sıkıntısı hissedildiği günümüzde yeni ışık kaynağı veya önemli bir teknoloji elemanı olarak LED’ler artık hayatımızın ayrılmaz bir teknoloji ürünü olacaktır.

Yorum Yap